KURKUMA – POUŽITIE V KUCHYNI A JEJ LIEČIVÉ ÚČINKY

Počuli ste už o indickom šafrane? Ide o zaužívané pomenovanie kurkumy, teda korenia zo sušeného a mletého podzemku kurkumovníka dlhého. Je dôležitou súčasťou karí korenia a jej liečivé účinky sú známe už odpradávna. V tradičnej indickej a čínskej medicíne sa využíva už dlhé stáročia, dnes je kurkuma známa a obľúbená po celom svete.

 

Čo všetko by ste o tomto práškovom zázraku mali vedieť?

 

 

DRVENÝ VŠELIEK

 

O zdravotných benefitoch indického šafranu sa toho popísalo už veľa. A to oprávnene. Zoznam liečivých účinkov kurkumy je totiž naozaj úctyhodný. Jej hlavnou zložkou je kurkumín a práve on je farmakologicky najvýznamnejšou látkou v nej obsiahnutou. Okrem iného:

1. Pôsobí protizápalovo, antivirálne a antibakteriálne

Kurkuma má preukázané protizápalové účinky. Dokáže s nimi bojovať už na molekulárnej úrovni a vyrovná sa nejednému predpísanému lieku. Jedlá s jej obsahom sa odporúčajú konzumovať aj v prípade, ak človek trpí nádchou, astmou, chrípkou či nachladením.

2. Je silným antioxidantom

Toto korenie vie riadne zatočiť s voľnými radikálmi. Chráni vaše bunky, posilňuje celkový imunitný systém tela, minimalizuje oxidačný stres a spomaľuje starnutie.

3. Napomáha správnej mozgovej činnosti

Aj vaše mozgové bunky sa vám pri pravidelnom príjme kurkumy poďakujú. Viacnásobne.  Kurkumín totiž podporuje vznik hormónu s názvom mozgový neurotropný faktor. Ten podnecuje tvorbu neurónov a pomáha chrániť riadiace centrum pred vznikom mnohých ochorení, akými sú napríklad Alzheimerova choroba či chronická depresia.

4. Chráni pred srdcovocievnymi chorobami

Endotel je vnútorná výstelka ciev a dutých orgánov a jeho činnosť je veľmi dôležitá pre správny tok krvi v organizme. Práve jeho poruchy často vedú k zdravotným problémom so srdcom, dokonca až k infarktu. Kurkumín na činnosť endotelu blahodárne vplýva a spolu s jeho antioxidačnými účinkami tak pomáha potláčať riziko výskytu podobných ochorení.

5. Bojuje proti rakovine

Kurkuma bojuje s rakovinou hneď na dvoch frontoch. V prvom rade pôsobí preventívne, čím znižuje riziko jej samotného výskytu. Ak však už dôjde k najhoršiemu, kurkumín podnecuje zmeny na molekulárnej úrovni a tie zasa spomaľujú ďalší vznik a šírenie rakovinových buniek.

6. Tlmí a potláča bolesť kĺbov

Bolesť kĺbov je častým problémom mnohých ľudí. Artritída je s pribúdajúcim vekom čoraz väčšou hrozbou. Ľudia, ktorí pravidelne konzumovali jedlá s prímesou kurkumy, pociťovali oveľa miernejšie symptómy a bolesť. V niektorých prípadoch sa dokonca korenie v účinnosti vyrovnalo lekárom predpísaným liečivám.

7. Pôsobí antidepresívne

Depresia si svoje obete nevyberá, postihnúť môže naozaj každého. Riziko jej vzniku však bolo nižšie u ľudí, ktorí častejšie konzumovali pokrmy s obsahom kurkumy. Ak už človek depresiou trpí, toto korenie pomá zmierňovať a potláčať jej vplyv na každodenné fungovanie.

 

KURKUMA

 

 

 

ZDRAVÁ KUCHYŇA

 

 

Kurkuma je nenahraditeľnou súčasťou karí korenia, práve ona mu dodáva charakteristickú farbu a chuť. V  kuchyni sa však využíva aj osobitne, ako tradičná súčasť mnohých nie len indických pokrmov. Je populárna predovšetkým u vegetariánov, no jej liečivé a kulinárske vlastnosti dokáže oceniť naozaj každý. Omáčkam a polievkam dokáže dodať prenikavú vôňu, farbu a chuť. Zvykne sa pridávať aj k dusenému a pečenému mäsu, ryži, do ciest a podobne. V kuchyni má naozaj bohaté využite a kto ju raz začne používať, tak ľahko sa jej nezbaví. Čo sa týka biologickej využiteľnosti kurkumínu tak sám o sebe je málo vstrebateľný a preto ho je dobré kombinovať so štipkou mletého čierného korenia. To totiž obsahuje piperín ktorý vstrebateľnosť a teda využiteľnosť kurkumínu v tele zvyšuje až o 2000%.   

 

V najčistejšej forme si ju môžete zaobstarať v našom obchode.