Loading...
POUŽITIE KURKUMY V KUCHYNI A JEJ LIEČIVÉ ÚČINKY

Počuli ste už o indickom šafrane? Ide o zaužívané pomenovanie kurkumy, teda korenia zo sušeného a mletého podzemku kurkumovníka dlhého. Je dôležitou súčasťou karí korenia a jej liečivé účinky sú známe už od pradávna. V tradičnej indickej a čínskej medicíne sa využíva už dlhé stáročia, dnes je kurkuma známa a obľúbená po celom svete.

Toto charakteristicky žltooranžové korenie je vyhľadávanou prímesou mnohých jedál, predovšetkým vďaka svojim liečivým a chuťovým vlastnostiam.

Čo všetko by ste o tomto práškovom zázraku mali vedieť?

 

koreň kurkumy

 

DRVENÝ VŠELIEK

O zdravotných benefitoch indického šafranu sa toho popísalo už veľa. A to oprávnene. Zoznam liečivých účinkov kurkumy je totiž naozaj úctyhodný. Jej hlavnou zložkou je kurkumín a práve on je farmakologicky najvýznamnejšou látkou v nej obsiahnutou. Okrem iného:

1. Pôsobí protizápalovo, antivirálne a antibakteriálne

Kurkuma má preukázané protizápalové účinky. Dokáže s nimi bojovať už na molekulárnej úrovni a vyrovná sa nejednému predpísanému lieku. Jedlá s jej obsahom sa odporúčajú konzumovať aj v prípade, ak človek trpí nádchou, astmou, chrípkou či nachladením.

2. Je silným antioxidantom

Toto korenie vie riadne zatočiť s voľnými radikálmi. Chráni vaše bunky, posilňuje celkový imunitný systém tela, minimalizuje oxidačný stres a spomaľuje starnutie.

3. Napomáha správnej mozgovej činnosti

Aj vaše mozgové bunky sa vám pri pravidelnom príjme kurkumy poďakujú. Viacnásobne.  Kurkumín totiž podporuje vznik hormónu s názvom mozgový neurotropný faktor. Ten podnecuje tvorbu neurónov a pomáha chrániť riadiace centrum pred vznikom mnohých ochorení, akými sú napríklad Alzheimerova choroba či chronická depresia.

4. Chráni pred srdcovocievnymi chorobami

Endotel je vnútorná výstelka ciev a dutých orgánov a jeho činnosť je veľmi dôležitá pre správny tok krvi v organizme. Práve jeho poruchy často vedú k zdravotným problémom so srdcom, dokonca až k infarktu. Kurkumín na činnosť endotelu blahodárne vplýva a spolu s jeho antioxidačnými účinkami tak pomáha potláčať riziko výskytu podobných ochorení.

5. Bojuje proti rakovine

Kurkuma bojuje s rakovinou hneď na dvoch frontoch. V prvom rade pôsobí preventívne, čím znižuje riziko jej samotného výskytu. Ak však už dôjde k najhoršiemu, kurkumín podnecuje zmeny na molekulárnej úrovni a tie zasa spomaľujú ďalší vznik a šírenie rakovinových buniek.

6. Tlmí a potláča bolesť kĺbov

Bolesť kĺbov je častým problémom mnohých ľudí. Artritída je s pribúdajúcim vekom čoraz väčšou hrozbou. Ľudia, ktorí pravidelne konzumovali jedlá s prímesou kurkumy, pociťovali oveľa miernejšie symptómy a bolesť. V niektorých prípadoch sa dokonca korenie v účinnosti vyrovnalo lekárom predpísaným liečivám.

7. Pôsobí antidepresívne

Depresia si svoje obete nevyberá, postihnúť môže naozaj každého. Riziko jej vzniku však bolo nižšie u ľudí, ktorí častejšie konzumovali pokrmy s obsahom kurkumy. Ak už človek depresiou trpí, toto korenie pomá zmierňovať a potláčať jej vplyv na každodenné fungovanie.

ZDRAVÁ KUCHYŇA

Kurkuma je nenahraditeľnou súčasťou karí korenia, práve ona mu dodáva charakteristickú farbu a chuť. V  kuchyni sa však využíva aj osobitne, ako tradičná súčasť mnohých nie len indických pokrmov. Je populárna predovšetkým u vegetariánov, no jej liečivé a kulinárske vlastnosti dokáže oceniť naozaj každý. Omáčkam a polievkam dokáže dodať prenikavú vôňu, farbu a chuť. Zvykne sa pridávať aj k dusenému a pečenému mäsu, ryži, do ciest a podobne. V kuchyni má naozaj bohaté využite a kto ju raz začne používať, tak ľahko sa jej nezbaví.

KURKUMA

V najčistejšej forme si ju môžete zaobstarať v našom obchode.

mletá kurkuma, www.indickekorenie.sk

2018-05-17T18:33:12+00:003. júna 2017|Články|

6 komentárov

  1. […] 1 čl mletá kurkuma […]

  2. […] ¾ čl mletá kurkuma […]

  3. […] ½ čl mletá kurkuma […]

  4. […] 1 čl mletá kurkuma […]

  5. […] 1 čl mletá kurkuma […]

  6. […] 1 čl mletá kurkuma […]

Pridajte Komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Milí zákazníci.
V období od 10.7.2018 do 25.7.2018 z dôvodu čerpania dovoleniek, objednávky nebudeme vybavovať. Ďakujeme za pochopenie a prajeme vám krásne leto.
Thanks for signing up. You must confirm your email address before we can send you. Please check your email and follow the instructions.
We respect your privacy. Your information is safe and will never be shared.
Don't miss out. Subscribe today.
×
×
WordPress Popup
0

Váš Košík